İnternet, Oyun

Fes Başıma, Başım Kapıya… (4 Maddede Phil Fish Neden Haksız)

facebooktwittergoogle_plusreddit

Uzun zamandır böyle uzun yazı yazmıyordum, hiç planım da yoktu. Ama işte sevgili Phil Fish, nam-ı diğer Fez’in yapımcısı, bunu iki-üç cümlesiyle yazdırmayı becerdi.

Sevgili Fishciğim, bundan bir süre önce yine böyle tuhaf triplere girdiğini biliyoruz hepimiz. O zamanlar dertliydin, hak veriyordum da bir yandan. İnternetin baskısı kötü bir şey, insanı depresyona da sokar, intihara da sürükler. Kaç yaşında herifsin, internetin bir parçasısın, bilmen gerek bunu yani. Ama işte dediğim gibi, bir yandan hak veriyordum, aynı şeyleri bizler de çekiyoruz internete üç-beş video attığımızdan dolayı. Sen Dünya’ya hitap eden bir şey yaptın, baskı daha fazlaydı. Hak verdim, geçti gitti o olaylar da zaten. Ama bu son lafların… Cidden nasıl tuhaf bir herif olduğunu gösterdi.

Bilmeyen arkadaşlar için olayı özet geçeyim. Phil Fish abimiz diyor ki, eğer biz onun oyununun videosunu çekip Youtube’a koyuyorsak ve bundan para kazanıyorsak ona borçluymuşuz. Reklam geliri oyun yapımcısıyla paylaştırılmalıymış. Yoksa başka türlüsü korsancılıkmışmış…

Tamam, ne dediğini sizler de biliyorsunuz artık. Şimdi ben sırayla kendimce neden haksız olduğunu sıralayacağım.

1. Indie oyunların önünün açılmasının sebebi ne sanıyorsun sevgili Phil Fishciğim? Tamam, enfes fikirler çıkıyor, ona bir şey demiyoruz. AAA oyunlarının sunmadığı yığınla şey sunuyorsunuz. Ama düşündün mü “Lan benim oyunum nasıl bu kadar kişiye ulaştı?” diye. Bizim, Youtube topluluğunun sana yaptığı reklamlar sayesinde. Senin bunlardan haberin bile yokken, sırf oyunu sevdiği için yığınla insan; binlerce, hatta milyonlarca kişiye hitap eden insanlar senin oyununun videosunu çekti. Sen onlara ne diyorsun, “Oyunumun reklamını oyunu sevdiğiniz için benden habersiz yaptınız, kazandığınız parayı bana verin.”. Oldu canım.

2. Youtube’da Let’s Play yapan insanları oynadığı oyunlardan çok, o oyuna yaptıkları yorumlamaları para kazandırıyor. Pewdiepie Amnesia’daki tepkileriyle, Captain Sparkles Minecraft yorumlamalarıyla, SeaNanners Garry’s Mod’daki muhabbetleriyle, Tobuscus eğlenceli geyiğiyle izleniyor. Adamlar senin oyunun videosunu çekmese bile 1 Milyon izlenecek. Oyunun güzel, bir şey demiyoruz ama Youtube’da iş, özellikle Let’s Play videolarında oyundan çok oyunu yorumlayanda bitiyor.

3. Şu sıralar çok fazla “Pewdiepie şu kadar milyon dolar kazanıyormuş!!1” haberleri dolanıyor etrafta. Sen sanıyor musun ki tüm Youtuberlar o kadar kazanıyor? Biz n’apalım abi? Bencilce düşünmekte üstüne yok yemin ederim. Ben mesela 3 yılda 600’den fazla video yükledim, o videoların çekilmesinde, düzenlenmesinde, yüklenmesinde saatlerce vaktimi harcadım. Belki de şu an o milyonlarca dolar kazanan Youtuberlardan daha fazla vakit harcamışımdır. Ama onlar kadar kazanıyor muyum? Hayır. Bir de senin bu “Ben de para alıcam sizin kazandığınızdan!” geyiğin gelirse n’apacağız biz? Şurada üç-beş kuruş kazanıyorduk, Youtube zaten ağzına etti onun, bir de gel sen al.

4. Beni tanıyan insanlar bilir, bir yandan müzikle de uğraşmaktayım. “Indie” olarak. Şu ana kadar yaptığım herhangi bir çalışmadan, üstüne saatler harcadığım çalışmalardan hiç para istemedim bile. Hatta şu sıralar Youtube’un telif hakkı saçmalıkları yüzünden herkesin kullanabileceği, bedava bir müzik projesi üstünde çalışıyorum sırf millet telif hakkından kurtulabilsin diye. Hadi bu çalışmayı ücretsiz vermeyi geçtim, Youtube’da kullansalar bile oradan para almayı planlamıyorum. Bunu yapan bir sürü de insan var, benim yapacağım bir ilk değil. Biz enayi miyiz? Biz de saatlerimizi harcıyoruz, bizim şarkılarımızı kullananlar da Youtube’dan para kazanacak/kazanıyor. Farkımız nedir yani?

Neyse, daha uzun uzun yazardım da işim gücüm var. Bu herife bu kadar yazmam bile fazla. İçindeki Indie ruhu çoktan ölmüş bir herif Phil Fish. Bencillikte son nokta artık. Birine bundan sonra “Bencilsin” demek yerine “Phil Fishsin” diyeceğim. Kavga çıkma ihtimali yüksek “Sen kime Phil Fish diyorsun lan?!” diye ama… Riske değer.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir